PRZYJACIELE SPOTYKAJĄ SIĘ NA BOISKACH! RAZEM WYGRYWAMY Z RAKIEM PIERSI!
30.05.2014

Piłkarze, kibice i Amazonki zawalczą 8 czerwca o zdrowie kobiet

Piłkarze, kibice i Amazonki zawalczą 8 czerwca o zdrowie kobiet

Już ponad 200 Wielkich Meczów zostało zarejestrowanych w ramach II Dnia Przyjaciół Piłki Nożnej, który odbędzie się 8 czerwca br., w drugą rocznicę Euro 2012. Tego dnia w trakcie piłkarskich zmagań na boiskach, stadionach, orlikach i w halach na terenie całego kraju ponad 25 tysięcy Amazonek będzie wraz z kibicami rozdawać kobietom "Różowe Kartki" zachęcając do robienia badań pozwalających na wczesne wykrycie nowotworu piersi. Każdy może przyłączyć się do tej szczytnej akcji i zorganizować piłkarskie spotkanie na rzecz kobiet w swojej miejscowości. Wystarczy wejść na www.przyjacielepilki.pl i dodać swój mecz.

- Do akcji pozostał jeszcze ponad tydzień, spodziewamy się więc, że meczów będzie znacznie więcej. Tym bardziej, że w zeszłym roku to właśnie na kilka dni przed wydarzeniem zarejestrowanych zostało najwięcej spotkań. W efekcie na boiska w całej Polsce wybiegło 730 drużyn i rozegranych zostało 365 Wielkich Meczów. Mamy nadzieję, że w tym roku 8 czerwca odniesiemy jeszcze większy sukces niż podczas pierwszej edycji Dnia Przyjaciół Piłki Nożnej, szczególnie, że przyświeca nam wyjątkowa misja. Będziemy razem przypominać wszystkim kobietom, że nie ma nic ważniejszego niż ich zdrowie i zachęcać je do profilaktycznych badań piersi - mówi Krzysztof Bąk, prezes Fundacji Piłka jest Piękna.

Wielkie Mecze symbolicznym pierwszym gwizdkiem rozpoczną Amazonki, które będą propagować wśród kobiet prozdrowotne zachowania zmniejszające ryzyko zachowania na raka piersi. Ogólnopolskiemu wydarzeniu sportowemu towarzyszy bowiem w tym roku współorganizowana przez Federację Stowarzyszeń Amazonki społeczna inicjatywa edukacyjna "Razem Wygrywamy z Rakiem Piersi". Przedstawicielki stowarzyszeń będą zachęcać do wykonania badań pozwalających na wczesne wykrycie tej choroby jeszcze przed zakończeniem Piłkarskich Mistrzostw Świata w Brazylii. Do akcji na rzecz kobiet może przyłączyć się każdy, organizując mecz w swojej miejscowości. Wystarczy zarejestrować spotkanie piłkarskie na www.przyjacielepilki.pl poprzez wypełnienie formularza informacyjnego i podanie drużyny oraz miejsca rozegrania meczu. Na stronie dostępny jest również komplet materiałów pomocnych dla organizatorów boiskowych zmagań.

- Łączymy siły ze wszystkimi przyjaciółmi piłki nożnej w walce z rakiem piersi. Poprzez różowe kartki chcemy dotrzeć do półtora miliona kobiet, które w zeszłym roku się nie przebadały z informacją, że ten nowotwór wcześnie wykryty jest uleczalny. Tym bardziej, że zgłoszenie się w porę na badania jest szansą, by ocalić swoje życie, a nieraz i zachować piersi. Zachęcamy więc wszystkich do włączenia się w tę inicjatywę i organizowania Wielkich Meczów na rzecz kobiet. Mamy bardzo dużo do wygrania, bo w Polsce z roku na rok wzrasta liczba kobiet chorujących na ten typ nowotworu - mówi Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki, ambasadorka społecznej akcji "Razem Wygrywamy z Rakiem Piersi".

Ideę akcji wspierają liczne organizacje oraz osobowości ze świata sportu, kultury i polityki. Kartę poparcia dla Dnia Przyjaciół Piłki Nożnej podpisali m.in. premier Donald Tusk, Zbigniew Boniek, Michał Listkiewicz, Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski, Przemysław Tytoń, Damien Perquis, Dorota Zawadzka, Dariusz Dziekanowski i wiele innych znanych osób. Patronami honorowymi II Dnia Przyjaciół Piłki Nożnej zostali Andrzej Biernat, Minister Sportu i Turystyki oraz Bartosz Arłukowicz, Minister Zdrowia. Nad tegoroczną edycją patronat objęły również Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich.

Pomysłodawcą i koordynatorem II Dnia Przyjaciół Piłki Nożnej jest Fundacja Piłka jest Piękna, która wspólnie z Federacją Stowarzyszeń "Amazonki" organizuje społeczną akcję "Razem Wygrywamy z Rakiem Piersi".