PRZYJACIELE SPOTYKAJĄ SIĘ NA BOISKACH! RAZEM WYGRYWAMY Z RAKIEM PIERSI!
06.06.2014

Ponad 1600 drużyn piłkarskich zagra 8 czerwca dla kobiet

Ponad 1600 drużyn piłkarskich zagra 8 czerwca dla kobiet

Ponad 1600 drużyn złożonych z profesjonalnych zawodników, ale też starszych i młodszych fanów piłki nożnej wybiegnie już w niedzielę, 8 czerwca, na boiska w całym kraju. W niemal 500 miejscowościach rozegrają przeszło 800 Wielkich Meczów w ramach ogólnopolskiej inicjatywy sportowej II Dnia Przyjaciół Piłki Nożnej. Będą grać nie tylko dla zabawy i sportowej satysfakcji, ale też dla zdrowia kobiet. W tym roku wydarzeniu towarzyszy bowiem społeczna akcja "Razem Wygrywamy z Rakiem Piersi" realizowana wspólnie z Federacją Stowarzyszeń Amazonki. W każdym województwie podczas piłkarskich zmagań zarówno kobietom, jak i mężczyznom rozdawane będą "Różowe Kartki". Mają one zachęcać panie do wykonania badań pozwalających na wczesne wykrycie nowotworu piersi, a jednocześnie angażować panów w profilaktykę tej choroby. Honorowymi patronami II Dnia Przyjaciół Piłki Nożnej zostali Andrzej Biernat, Minister Sportu i Turystyki, Bartosz Arłukowicz, Minister Zdrowia oraz Polski Związek Piłki Nożnej. Patronat nad wydarzeniem objęły też Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich.

- Choć drugi Dzień Przyjaciół Piłki Nożnej na dobre rozpocznie się dopiero w weekend, już teraz cieszymy się, że w naszej akcji weźmie udział znacznie więcej osób i zostanie rozegranych ponad dwukrotnie więcej meczów niż przed rokiem. Ogromna w tym zasługa 25 tysięcy Amazonek, które tak licznie wsparły tę inicjatywę. Satysfakcja jest tym większa, że przyświeca nam szczytny cel. Zapraszamy więc wszystkich do wspólnej zabawy. Będziemy grać w całej Polsce, jeszcze raz przywołując piękne sportowe emocje, które towarzyszyły nam podczas rozpoczęcia UEFA EURO 2012. Ale co najważniejsze, będziemy grać dla kobiet. Chcemy namawiać je do dbania o zdrowie i wykonywania badań pozwalających w porę wykryć raka piersi, bo w ten sposób możemy wspólnie wygrać życie wielu z nich - mówi Krzysztof Bąk, prezes Fundacji Piłka jest Piękna.

Na stronie www.przyjacielepilki.pl dostępna jest mapa, która pozwala sprawdzić, gdzie w danym województwie odbędą się Wielkie Mecze. Cały czas też można dodawać nowe spotkania, wypełniając formularz informacyjny i podając drużynę oraz miejsce gry. W niedzielę, 8 czerwca, na boiskach w całej Polsce Amazonki pierwszym gwizdkiem dadzą sygnał do gry o zdrowie kobiet. Wspólnie z kibicami i piłkarzami w ramach akcji "Razem wygrywamy z Rakiem Piersi" wręczać będą też "Różowe Kartki", by angażować mężczyzn w profilaktykę tej choroby i zachęcać panie do zgłaszania się na badania mammograficzne jeszcze przed Piłkarskimi Mistrzostwami Świata w Brazylii. Ponadto, "Różowe Kartki" będą rozdawane również wirtualnie. Od 9 czerwca do 14 lipca będzie można przekazywać je elektronicznie, by o akcji dowiedziało się jak najwięcej osób.

- W ten weekend głośno zabrzmi pierwszy gwizdek, którym Amazonki rozpoczną Wielkie Mecze. Chcemy w ten sposób pokazać kobietom w całym kraju, że rak piersi to nie wyrok, bo wykryty w porę jest przecież uleczalny. Dlatego warto w kółko przypominać o tym, jak ważna jest profilaktyka tej choroby. Tym bardziej, że jest jeszcze naprawdę wiele do zrobienia, bo w zeszłym roku półtora miliona kobiet nie zgłosiło się na badania pozwalające na wczesne rozpoznanie tego nowotworu. W niedzielę więc wyjdziemy na boiska w każdym zakątku Polski i wspólnie ze wszystkimi przyjaciółmi piłki nożnej pokażemy rakowi piersi "Różową Kartkę" - zapowiada Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki, ambasadorka społecznej akcji "Razem Wygrywamy z Rakiem Piersi".

Oprócz Krystyny Wechmann ambasadorami akcji "Razem Wygrywamy z Rakiem Piersi" są Łucja Bielec, założycielka i prezes Fundacji "SOS Życie", Elżbieta Radziszewska, Poseł na Sejm RP, a także znani dziennikarze Iwona Schymalla, Paulina Czarnota-Bojarska oraz Tomasz Kammel. Ambasadorami II Dnia Przyjaciół Piłki Nożnej są z kolei Ewa Pajor, polska piłkarka, Przemek Świercz, kapitan reprezentacji Amp Futbol Polska i Krzysztof Golonka, mistrz świata w Trikach Piłkarskich z 2011 roku. Wśród wielu znanych postaci, które wspierają akcję znajdują się m.in. premier Donald Tusk, Zbigniew Boniek, Michał Listkiewicz, Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski, Przemysław Tytoń, Damien Perquis, Dorota Zawadzka, a także Dariusz Dziekanowski.

Pomysłodawcą i koordynatorem II Dnia Przyjaciół Piłki Nożnej jest Fundacja Piłka jest Piękna. Akcja "Razem Wygrywamy z Rakiem Piersi" organizowana jest wspólnie z Federacją Stowarzyszeń "Amazonki".