PRZYJACIELE SPOTYKAJĄ SIĘ NA BOISKACH! RAZEM WYGRYWAMY Z RAKIEM PIERSI!
12.05.2014

Setki meczów na rzecz kobiet w rocznicę UEFA EURO 2012

Setki meczów na rzecz kobiet w rocznicę UEFA EURO 2012

Setki Wielkich Meczów Przyjaciół Piłki Nożnej zostanie rozegranych na boiskach, stadionach, orlikach i w halach na terenie całego kraju w drugą rocznicę rozpoczęcia UEFA EURO 2012. Grać w nich będą profesjonalni zawodnicy i trenerzy, ale też kibice i wszyscy entuzjaści piłki niezależnie od wieku czy płci. Każdy może włączyć się w to piłkarskie święto i zorganizować mecz w swojej miejscowości. Spotkania odbędą się, 8 czerwca br., w ramach ogólnopolskiej inicjatywy sportowej - II Dnia Przyjaciół Piłki Nożnej. W tym roku Wielkim Meczom towarzyszy ogólnopolska akcja społeczna "Razem Wygrywamy z Rakiem Piersi", która ma na celu zachęcać kobiety do wykonywania badań pozwalających na wczesne wykrycie nowotworu piersi. Pomysłodawcą i koordynatorem wydarzenia jest Fundacja Piłka jest Piękna, a współorganizatorem akcji społecznej Federacja Stowarzyszeń Amazonki.

- Zapraszamy wszystkich Przyjaciół Piłki Nożnej ze wszystkich województw do włączenia się w to sportowe święto i zorganizowania swojego Wielkiego Meczu, byśmy wspólnie zagrali dla zdrowia kobiet. Będzie to również okazja, by w atmosferze radości i przyjaźni po raz kolejny przywołać pozytywne emocje, jakie towarzyszyły nam w trakcie UEFA EURO 2012. W zeszłym roku podczas I edycji Dnia Przyjaciół Piłki Nożnej w 190 miejscowościach zorganizowanych zostało ponad 360 meczów w biało-czerwonej oprawie, w których wzięło udział 730 drużyn. Bawiliśmy się wszyscy, bez względu na wiek czy płeć. Liczymy, że w tym roku będzie nas jeszcze więcej. Naszym celem jest, by 8 czerwca odbyło się łącznie ponad 1000 spotkań w różnych zakątkach kraju - mówi Krzysztof Bąk, prezes Fundacji Piłka jest Piękna.

By zorganizować Wielki Mecz Przyjaciół Piłki Nożnej w swojej dzielnicy lub miejscowości należy zarejestrować go za pomocą aplikacji dostępnej na www.dppn.pl: wypełnić formularz informacyjny, podać drużyny i miejsce, gdzie zostanie ono rozegrane. Na stronie www dostępne są również wszelkie potrzebne materiały dla organizatorów Wielkiego Meczu. Ideę Dnia Przyjaciół Piłki Nożnej w całej Polsce wspierają liczne organizacje i osobistości ze świata sportu i kultury. Na liście tych, którzy podpisali kartę poparcia dla organizacji tego wydarzenia znaleźli się premier Donald Tusk, minister sportu Andrzej Biernat, Zbigniew Boniek, Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski, Przemysław Tytoń, Damien Perquis, Dorota Zawadzka, Dariusz Dziekanowski i wiele innych znanych osób. Patronat nad tegoroczną edycją objął Związek Miast Polskich.

Oprócz popularyzacji sportu, Dzień Przyjaciół Piłki Nożnej co roku wspiera ważne społeczne inicjatywy związane ze zdrowiem, bezpieczeństwem, edukacją i kulturą fizyczną. Tegoroczna edycja wydarzenia organizowana jest razem z akcją społeczną "Razem Wygrywamy z Rakiem Piersi". W całej Polsce ponad 25 tys. Amazonek pierwszym gwizdkiem rozpocznie Wielkie Mecze. Ponadto, wspólnie z Przyjaciółmi Piłki Nożnej będą wręczać kobietom zaproszonym na spotkania piłkarskie "Różowe Kartki". Ma to być inspiracja do zachowań prozdrowotnych zmniejszających ryzyko zachorowania na raka piersi, a jednocześnie zaproszenie dla wszystkich pań do wykonywania badań umożliwiających wczesne wykrywanie tej choroby jeszcze przed zakończeniem Piłkarskich Mistrzostw Świata w Brazylii.

- Według danych Centrum Onkologii z 2011 roku średnio co 90 minut jedna kobieta w Polsce umiera z powodu raka sutka. Liczymy, że poprzez zaangażowanie mężczyzn w profilaktykę i wykrycie tej choroby w ramach Dnia Przyjaciół Piłki Nożnej namówimy kobiety do wykonywania badań i tym sposobem uda nam się wygrać życie wielu z nich - dodaje Krzysztof Bąk.